Stravování formou BLW

Jídlo do ruky

Péťa začal s příkrmy ve 4.měsíci a to poprvé ochutnal mrkvičku, po té jsme přidali brambor, brokolici a jinou zeleninu. Kolem 6. měsíce jsem začala přidávat i maso a z Péti se stal velký jedlík. Na lžičku si zvykl tak, že občas začal odmítat i mlíčko v láhvi, což byl rázem velký problém. Po konzultaci s dětskou doktorkou jsme se domluvily, že mu budu dělat místo mléka kaše, ale z mléka umělého. To trvalo asi měsíc až jsme se postupně k láhvi a mléku samotnému vrátili.

Jako laskominu dostával kukuřičné, nebo špaldové křupky a výjimečně nějakou sušenku pro děti od 6. měsíců. Jedl to moc pěkně a tak jsem začala v 9. mesíci stravování formou BLW.

Co je BLW (baby led weaning), neboli, jídlo do ruky. Dítě jí samo nemixovanou stravu. Necháme dítě seznámit se s pokrmy, dítě si je osahá a zároveň samo ochutná. Na talíři si samo vybere co chce jíst, ať podle barvy, chuti či prostě jen náhody, co uchopí dříve.

  • Výhody: dítě jí samo už od útlého věku, sní kolik chce ( pro děti, které mají normální váhu a nemusí se tolika hlídat, kolik toho snědli), poskytneme mu čas, který samo potřebuje pro stravování. U nás se to velice osvědčilo, v době, kdy jsem občas Peťu musela k jídlu přemlouvat. Vždy mu dám připravenou zeleninu, kuřecí maso. On sám ochutná a jí. To samé mám již lehce pomačkané, třeba s rýží a když vidím, že by ještě jedl, tak ho tím dokrmím (cca 3x do týdne). Takto dostává i čerstvé ovoce. To že dojedl poznám tak, ze začne s jídlem zlobit. Tedy s tím co zbylo ?.
  • nevýhody: je potřeba dítě občas převleknout, umýt židličku a zem.
  • Pro dítě: je to forma zábavy, která vede k jeho nasycení, stává se samostatnějším, trénuje jemnou motoriku, učí se, co do pusy patří a co ne.
  • Pro mě: musím na něho stále koukat, ale při tom mužů dělat jinou práci ( pověsit prádlo, zamést, umýt nádobí, příprava jiného jídla, třeba pro sebe, můžeme tak jíst spolu, naučí se jedení u stolu se všemi členy rodiny.

Tato forma je o tom důvěřovat dítěti, že to zvládne, že se násití, bez naší pomoci a asistence, nenutit ho do jídla, samo ví, kolik toho sníst.